Комунальне підприємство "Тернопільводоканал"

10.03.2015

На що “Тернопільводоканал” витратить кошти Світового банку?

Комунальному підприємству “Тернопільводоканал” пощастило. Навіть дуже. У період економічної кризи воно здобуло право на отримання кредиту Світового банку в розмірі майже 37 мільйонів доларів США, а отже - шанс на здійснення модернізації та реконструкції своїх об'єктів.

Договір про субкредитування та використання сум позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції і розвитку та Фондом чистих технологій для реалізації інвестиційного “Проекту розвитку міської інфраструктури-2”, між Міністерством фінансів та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Тернопільською міською радою та КП “Тернопільводоканал” було підписано протягом 14-20 листопада. Загалом участь у проекті бере 10 водоканалів країни.

Термін погашення кредиту — 18 років (Міжнародний банк реконструкції і розвитку) та 20 років (Фонд чистих технологій). Пільговий період для позики, так звані “канікули”, коли сплачуються тільки відсотки, а не “тіло” кредиту — відповідно 5 та 10 років. Плата за користування коштами позики становить близько 1%. На думку економістів — це один з найвигідніших кредитів. Саме завдяки йому чимало водоканалів світу змогли досягнути європейського рівня розвитку. Чи вдасться це тернопільському, на що саме планується витратити кредит та чи відчують ефект від інвестиційного вливання споживачі цікавимося у директора КП “Тернопільводоканал” Володимира КУЗЬМИ.

- Володимире Антонович, раніше ваше підприємство не мало досвіду освоєння таких кредитних коштів. Чи не боїтесь помилок?

- Світовий банк почав роботу в Україні майже десять років тому. Першим, кого він кредитував, був “Львівводоканал”. Далі — водоканали Чернігова, Івано-Франківська, Новоград-Волинського, Харкова та ряду інших міст. Власне на їхніх помилках ми й вчилися. Група супроводження проекту, котру спеціально було створено на підприємстві, відвідала майже всі ці водоканали й детально ознайомилася з їхнім досвідом використання кредитних коштів Світового банку. Крім того, впродовж минулого року на замовлення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та за кошти іноземного інвестиційного фонду SIDA було здійснено комплексний аудит наших об'єктів та визначено перелік тих робіт, які необхідні для модернізації підприємства. З цього переліку було вибрано до десяти найпріоритетніших і запропоновано на розгляд Світового банку. Він детально вивчив необхідність їх фінансування та ухвалив позитивне рішення. У принципі, вже підписано всі потрібні договори, з грудня можемо розпочати роботу з проведення тендерів, згідно з правилами міжнародних закупівель.
- І з чого почнете?

- Відповідно до попереднього плану закупівель, плануємо почати з найменшого - обладнання для двох лабораторій. Тендерна документація проходить останнє погодження Світового банку та групи супроводження проекту. Якщо все буде добре, то в грудні розпочнемо закупівлю. Далі плануємо придбати чотири траспортних одиниці: два екскаватори, каналопромивочну та асинізаційну машини. Відтак перейдемо до реалізації серйозніших та масштабніших проектів. Один з них – повна реконструкція “нижньої” площадки каналізаційних очисних споруд, введеної в експлуатацію ще в 1970-му. Проектом передбачено запровадження сучасної системи біологічної очистки каналізаційних стоків з регульованою подачею повітря, що дозволить забезпечити суттєву економію електроенергії, будівництво цеху механічного зневоднення мулу, що розв’яже певні екологічні проблеми, встановлення нової приймальної камери, грабального відділення, пісколовок, заміну підземних комунікацій, капітальний ремонт первинних і вторинних радіальних відстійників.
Наступний проект — будівництво станції знезалізування на водопровідній насосній станції третього підйому, що на вулиці 15 Квітня. Через неї з Верхньо-Івачівського водозабору подається на місто майже 80% води.

- Чи правда, що завдяки зведенню станції знезалізування промивки водопровідних мереж більше нездійснюватиметься?

- Оскільки вода з підземних джерел, яку отримують тернополяни, має високий вміст природнього заліза, а замінити всі зношені водопровідні мережі, на стінках яких цей осад осідає та окислюється, ми поки що не в силі, то повністю відмовитися від проведення промивки, на жаль, напевне, не зможемо, однак здійснюватимемо її значно рідше. Паралельно зі станцією знезалізування хочемо запровадити і нову систему знезараження води, оновити систему енергоживлення на водопровідній насосній станції третього підйому, замінити підземні комунікації та запірно-регулюючу арматуру. Плануємо також здійснити часткову реконструкцію станцїі знезалізування на водозаборі “Тернопільський”, який подає на місто 20% води. На водопровідних насосних станціях увагу зосередимо на повній заміні насосного обладнання на свердловинах, встановленні автоматичної системи управління. Маємо на меті модернізувати і першу, другу, сьому, дев'яту та десяту каналізаційні насосні станції, а також запровадити диспетчеризацію управління об'єктами підприємства, аналогічну тій, що діє у провідних водоканалах світу. Завдяки їй ми матимемо можливість в єдиному диспетчерському пункті отримувати найоперативніші дані про роботу насосних станцій, свердловин, мереж, перевитрати електроенергії, можливий вихід з ладу обладнання, що збільшить швидкість прийняття правильних управлінських рішень.

- Чи планується заміна мереж?

- Одним із заходів, що плануються реалізувати за кредитні кошти, є оптимізацію системи подачі та розподілу води, санація мереж. Передбачається як заміна аварійних ділянок водопровідних мереж діаметром від 400 до 1000 міліметрів, так і прокладання нових, встановлення регулюючої та запірної арматури, що дозволить нормалізувати тиск подачі води на мікрорайони, а також заміна найбільш аварійних ділянок каналізаційної мережі діаметром від 400 до 1200 міліметрів.

- Я так розумію перераховане — це тільки дещиця від запалнованого... Коли плануєте розпочати роботи?

- Основні тендера думаємо провести у 2015 році. Коли все вдасться, то вже з другої половини 2015-го розпочнемо осоновні роботи на об'єктах. Такий попередній план дій. Роботи багато, тому дуже розраховуємо на розуміння та підтримку з боку споживачів. Адже кожен із заходів покликаний підвищити якість послуг з водопостачання та водовідведення, які вони отримують, забезпечити стабільність та надійність роботи систем водопровідно-каналізаційного господарства міста та зменшити енергоспоживання.

- Завершаться тендера і кошти надійдуть прямісінько на рахунок вашого підприємства?

- Ні. Гроші не будуть потрапляти на рахунки підприємства. Світовий банк надає їх Міністерству фінансів, а вже воно згідно з договором субкредитування, перераховує їх у вигляді розрахунку за виконані роботи чи отримані товарно-матеріальні цінності. Жодних рішень на стадії проведення тендерів чи освоєння коштів підприємство одноосібно ухвалювати не може. Упродовж усього періоду реалізації проекту кожен крок ми зобов'язані погоджувати з центральною групою управління проектом, що створена при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Покроково відслідковуватимуть кожен етап реалізації проекту й фахівці Світового банку. Так що весь процес отримання й освоєння кредитних коштів буде максимально прозорим та відкритим.

 

Читати 1339 разів
Контакти
Індекс: 46008 
Адреса: м. Тернопіль, вул. Танцорова, 7
 
кол-центр (подання показників, отримання
роз'яснень): (0352) 519751, 0 (800) 509909
приймальна: (0352) 525220
диспетчер: (0352) 525117, 252610, (050) 4374353
 
е-пошта: info@vodokanal.te.ua
Сайт: www.vodokanal.te.ua
Детальніше>
 
Графік роботи
понеділок — четвер     08:00 — 17:15 
п'ятниця     08:00 — 16:00
ОБІДНЯ ПЕРЕРВА     13:00 — 14:00
субота, неділя     вихідний
 
Прийом платежів
вул. Медова, 1 (без перерви)
понеділок — четвер     08:00 — 18:00
п'ятниця     08:00 — 17:00
субота    09:00 — 15:00
неділя     вихідний
 
Комунальне підприємство "Тернопільводоканал